This website uses cookies in order to offer you the best possible service and browsing experience. If you continue to surf our website, you authorize us to use cookies. More information.   


  Free shipping   |   30 day returns

Stella McCartney
SC0195S 003

Estimated delivery: 16 - 18 working days

M (99/-1/140)
shipping within 13 working days This product is available, but not in our stock. We will promptly ensure its way to you in 13 working days. Fast product shipping is important to us, we can therefore handle it even sooner!

Price as configured: 0.00 €

Limited availability 309 € 281 €

Price as configured: 0.00 €

 • Free shipping

  Shipping is completely free of charge to all EU countries. For more information click here.

 • 30 day returns

  eyerim offers 2 year warranty and no questions asked return within 30 days on all products. For more information click here.

 • Certified reseller

  eyerim is an official online reseller for all brands available on this website. We work directly with manufacturers and brands. Learn more

Colours

Details

Description

Dcéru legendárneho zakladateľa The Beatles, britskú dizajnérku Stellu McCartney móda fascinovala odjakživa. Jej pôsobenie ako kreatívnej riaditeľky značky Chloe v Paríži bolo ohromujúcim úspechom, ktorý jej v roku 2001 otvoril cestu k založeniu si vlastnej značky. Stellin rukopis sa rovnako odráža aj v jej kolekcii očnej optiky - ostré tvary, prirodzená sebaistota a prítažlivá ženskosť.

Slnečné okuliare Stella McCartney SC0195S 003 sú súčasťou najnovšej Stella McCartney kolekcie navrhnutej pre ženy ako aj mužov (unisex). Tento elegantný celorámový model odzrkadľuje aktuálne trendy v dizajnérskej očnej optike a jeho jednoliatý rám robí Stella McCartney SC0195S ideálnou voľbou predovšetkým pre okrúhle, hranaté a srdcové tváre.

Materiál použitý na výrobu tohto rámu je ušľachtilý kov, ktorý vašim okuliarom dodá perfektný vzhľad a zároveň zabezpečuje výnimočnú odolnosť a pevnosť. Technológia použitá v šošovkách pohlcuje 100% škodlivých UV lúčov.


Zakúpte si Stella McCartney SC0195S 003 na eyerim práve teraz a budú vám doručené bezplatne priamo do vašich rúk, v ich originálnom balení.

Sizes

 • Lens width: 99 mm 99 mm
 • Lens height: -1 mm -1 mm
 • Bridge: -1 mm -1 mm
 • Temple Length: 140 mm 140 mm

For the great majority of people M is the right size. It is very likely it is going to be the correct size for you too. To be sure, use the following trick using a standard credit card:
Credit Card

Scard extends well beyond the end of your eye

Mcard ends at the end of the eye

Lcard does not reach the end of your eye